همســـــفر
آسایش , آرامش , زندگی .....شهر من لاهیجان
درباره وبلاگ


آسایش , آرامش , زندگی

مدیر وبلاگ : همسفر
نویسندگان
مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران در گفت‌وگو با تسنیم:
حقوق کارگران رسمی و پیمانکار یکسان شدخبرگزاری تسنیم: مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران از همترازی نیروهای پیمانکاری با نیروهای قراردادی و رسمی با بخشنامه جدید خبر داد و گفت: اجرای این بخشنامه احیای ماده ۳۸ قانون کار و مقاوله‌نامه شماره ۱۰۰ سازمان ILO بود.فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به وجود نیروهای پیمانی در شرکت‌ها گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی برای تأمین نیروی انسانی خود از نیروی کارشرکتی یا همان پیمانکاری استفاده می‌کردند، یعنی در خط تولید نیروی کار پیمانکاری داشتیم و کنار آن کارگری بود که استخدام کارخانه‌ها بود که درآمد کارگر استخدام کارخانه به‌مراتب بیشتر از حقوق کارگر پیمانکاری بود که این عمل نقض ماده 38 قانون کار و همچنین نقض مقاوله‌نامه شماره 100 سازمان ILO بود، چرا که در آنجا بیان می‌کند تمامی مزایای قانونی نیروی کار موضوع قرارداد یا یکسان‌سازی پرداخت‌ها در کارگاه مادر و کارگاه پیمانکار در مشاغل هم‌ارزش باید انجام شود که در حال نقض بود.

 وی بیان کرد: این موضوع را به‌شدت دنبال کردیم و هدفمان این بود اگر کارفرما نیرو را به پیمانکار واگذار می‌کند آنها بتوانند در شرایط یکسان حقوق برابر دریافت کنند و خواستار اجرای همترازی نیروهای شرکتی استخدامی و قراردادی شدیم.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران از ابلاغ بخشنامه جدید معاونت روابط کار به ادارات تعاون، کار و رفاه استان‌ها خبر داد و گفت: در این بخشنامه رعایت برخی موارد درباره قراردادهای نیروهای شرکتی و پیمانکاری تأکید شده است.

به‌گفته توفیقی بر اساس این بخشنامه کارفرما موظف است تا همترازی نیروهای پیمانکاری با نیروهای قراردادی و رسمی دیگر بنگاه‌ها را رعایت کند و اگر قرار است نیروهای شرکتی از کارخانه‌ای حقوق بگیرند که سایر نیروها می‌گیرند، در کل مزایا باید شرایط یکسانی دیده شود.

به گزارش تسنیم، متن کامل ابلاغیه حسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها به‌شرح زیر است:

 «همان‌گونه که مطلع هستید مهمترین سیاست وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کلیدی‌ترین رویکرد حوزه معاونت روابط کار، اتخاذ تدابیر مبتنی بر پیش‌بینی، آینده‌نگری و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی تحول‌گرا با هدف صیانت و کرامت‌بخشی به نیروی کار از طریق کمک به رشد فراگیر اقتصاد ملی با اهرم واگذاری تمامی تصدی‌ها به تشکل‌های تخصصی در بخش خصوصی و ایجاد فضای مناسب و سرشار از اعتماد در جامعه به‌منظور تحریک و ترغیب سرمایه‌گذاری در بخش تولید و نظارت عالمانه در فرآیند عملیاتی‌سازی برنامه‌های دستاوردمحور به‌منظور جلوگیری از انحرافات احتمالی است.

با توجه به اینکه در شرایط کنونی بسیاری از کارفرمایان خصوصاً در بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی، برخی از فعالیت‌های خدماتی را در قالب پیمانکاری و عمدتاً بر اساس قراردادهای یک‌ساله و کمتر به شرکت‌های خدماتی، مهندسی و پیمانکاری واگذار می‌کنند، ضرورت دارد در راستای امحای تبعیض در پرداخت‌ها و رعایت عدالت مزدی در کارهای هم‌ارزش بر اساس مقاوله‌نامه بنیادین شماره 100 سازمان بین‌المللی کار (ILO) و در اجرای ماده 38 قانون کار مبنی بر ممنوعیت بهره‌کشی، پرداخت مزد و مزایای مساوی به کارهای هم‌ارزش در کارگاه مادر و کارگاه پیمانکار و اجرای دقیق طرح طبقه‌بندی مشاغل وفق مواد 48، 49 و 50 قانون کار بر موارد ذیل دقیقاً نظارت به عمل آید:

1 ــ بر اساس مفاد دستورالعمل شماره 38 معاونت روابط کار، کارفرمایان اصلی موظف هستند قبل از انعقاد قرارداد با پیمانکاران، آنها را از تمامی هزینه‌های قانونی مربوط به حق‌السعی نیروی کار ناشی از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و رعایت عدالت مزدی برای کارهای هم‌ارزش در کارگاه مادر و کارگاه پیمانکار به‌طور شفاف آگاه ساخته و هزینه‌های پیش‌بینی شده را در مبلغ قرارداد منظور نمایند؛ به‌گونه‌ای که پیمانکاران علاوه بر دریافت سود عادلانه، به‌راحتی بتوانند از انجام تمامی تعهدات قاونی خود در برابر نیروی کار برآیند.

2 ــ چنانچه کارفرمای اصلی یا پیمان‌دهنده به هر دلیلی از برآورد دقیق تمامی مزایای قانونی نیروی کار در انطباق با مقاوله‌نامه بنیادین شماره 100 و ماده 38 قانون کار در ارتباط با تمامی مزایای قانونی نیروی کار موضوع قرارداد یا یکسان‌سازی پرداخت‌ها در کارگاه مادر و کارگاه پیمانکار در مشاغل هم‌ارزش استنکاف ورزیده و نیروی کار پیمانکار مورد اجحاف قرار گیرد و موارد اجحاف به مراجع کشیده شود، کارفرمای اصلی مطابق ماده 13 قانون کار، قانوناً پاسخگوی مطالبات پیمانکار بوده و کارگران پیمانکار حق دارند علیه کارفرمای اصلی اقامه دعوا نمایند».

منبع : تسنیم
روحانی در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت:
پیام توافق هسته‌ای این بود که هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید/ پیچیده‌ترین مسائل با دیپلماسی قابل حل است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توافق وین این پیام را برای ابرقدرت‌ها داشت که سلاح را زمین بگذارید و پیچیده‌ترین مسائل با دیپلماسی قابل حل است گفت: پیام دیگر توافق وین این بود که هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید.

خبرگزاری فارس: پیام توافق هسته‌ای این بود که هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید/ پیچیده‌ترین مسائل با دیپلماسی قابل حل است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز پنج‌شنبه در همایش ملی سازمان‌های مردم نهاد سلامت که در برج میلاد برگزار شد اظهار داشت: علامت رشد و توسعه واقعی یک کشور به صنعت آن کشور نیست و به این نیست که  وسایل رفاه لازم در اختیار مردم باشد.

 رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر جامعه‌ای غم یکدیگر را داشت و نه تنها غم خود، تصریح کرد: اگر جامعه‌ای تنها در فکر خود نبود و دیگران را هم مثل خود دید و اگر جامعه‌ای تمام کشور را اعضای خانواده خود دید آن کشور توسعه یافته و پیشرفته است.

وی بر همین اساس کشوری که در آن غم‌خواری،‌ خیرخواهی،‌ تعاون،‌ نیکوکاری،‌ دست دیگران را گرفتن به عنوان یک اصل اساسی باشد را یک کشور توسعه یافته دانست.

روحانی با تأکید بر اینکه دولت یازدهم از آغاز شروع به کار مبنایش بر این بود که همه امور با مشورت مردم و متخصصین باشد گفت: در واقع هر کاری که مردم می‌توانند انجام دهند و جزء امور حاکمیتی نیست تصدی آن به مردم باز گردد و دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد چرا که کشور و پول بیت‌المال هم از آن مردم است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سلامتی که ما از آن حرف می‌زنیم تنها سلامت جسم و حتی سلامت جان نیست گفت: سلامت جسم، سلامت جان،‌ سلامت اخلاق، سلامت معنویت، و یک سلامت جامع را در زندگی می‌خواهیم.

وی در عین حال یادآور شد: نه تنها سازمان‌های مردم نهاد بلکه مردم و جامعه می‌توانند در امور بسیار مهم اجتماعی، اقتصادی،‌ علمی،‌فرهنگی بار مسئولیت را بر دوش بگیرند و دولت باید قدم به قدم تصدی امور را به مردم بازگرداند.

روحانی تأکید کرد این مردم هستند که با اراده خود پیچیده‌ترین معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی را با انگشت تدبیر قادرند حل کنند.

روحانی با تأکید بر اینکه همه حرف از روز اول این بود که بگذاریم مردم حرف بزنند و تصمیم بگیرند افزود: ما باید مجری خاص مردم باشیم، مردم به خوبی می‌فهمند چه راهی را انتخاب کنند و می‌دانند مصلحت آنها در چه مسیر و چه راهی است.

«اگر یک ملت به صحنه آمد چه قدرتی می‌تواند در برابر خواست یک ملت بزرگ، متمدن و صاحب فرهنگ،‌علم،‌شجاع و دلاور یکپارچه بایستد؟»

روحانی با طرح این پرسش که چگونه گره هسته‌ای باز شد و چه کسی توانست آن را باز کند و چه کسی توانست پیام نویی را در جهان و منطقه طنین انداز نماید اظهار داشت: همه نگاه می‌کنیم بندهای برجام و قطعنامه 2231 چیست؟ کار مهم‌تر از این حرفت‌هاست،‌پیام مهم‌تری از این حرف‌هاست، پیام رساتر از این حرف‌هاست، کاری که دیپلمات‌های شما در صحنه‌های بین‌الملل انجام داند بالاتر از این حرف‌هاست.

روحانی اضافه کرد: پیام این است خشونت را کنار بزنید تهدید،‌ارعاب و تحدید را کنار بگذارید و دوران معامله برد باخت تمام شد و پیام این است که پیچیده‌ترین مشکل پای میز مذاکره حل می‌شود.

 رئیس جمهور بر همین اساس ادامه داد: پیام این است که راه ما راه اعتدال است راه ادب،‌ اخلاق،‌ منطق، استدلال،‌ علم توأم با شهامت و توأم با هنر است. دیپلمات‌های شما و نمایندگان شما دانش کافی را داشتند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر دانش کافی نداشتند نمی‌توانستند؛ قطعنامه‌ها و جملات سیاسی و حقوقی راز و رمز دارد و عالم، دانشمند و تحصیلکرده می‌خواهد، کسی که واژه واژه آن را از منظر بار سیاسی و حقوقی آن بفهمد. ما عالم و دانشمند نیاز داشتیم.

وی ادامه داد: اگر من بگویم در مسائل سیاسی و بین‌المللی حداقل یکی از افراد انگشت شمار کشورمان آقای ظریف بوده و هست اغراق و مبالغه‌ای در کار نیست و اگر بگویم در زمینه مسائل هسته‌ای، دانش‌هسته‌ای و فناوری هسته‌ای یکی از متخصصین آقای صالحی هست باز هم اغراق و مبالغه نکردم، البته از خود گفتن زشت است اما تنها هنر من این بود که برترین‌ها را برگزیدم.

رئیس جمهور با بیان اینکه علم و دانش تیم مذاکره کننده در کنار شهامت، ایستادگی و دلاوری آنان قرار گرفت، تصریح کرد: ساعت‌های بسیار سختی بر این عزیزان و بر ما گذشت، آقای ظریف یادشان هست ساعت‌هایی که من حداقل 2 بار در لوزان پیغام دادم میز مذاکره را ترک کنید و برگردید.

روحانی خاطرنشان کرد: بارها و بارها در ژنو و وین در ماه‌های گذشته و مذاکرات اخیر پیش آمد که ما با هم مشورت کردیم و من گفتم اگر نمی‌پذیرند، میز مذاکره را ترک کنید و همین امشب به تهران برگردید، شاید اینجا الان گفتنش آسان باشد اما خدای من گواه است که من ساعت‌ها فکر می‌کردم و در پیشگاه خدا استمداد می‌طلبیدم که بگویم میز مذاکره را ترک کنید یا بگویم ادامه دهید بنابراین بار مسئولیت سنگین بر دوش این عزیزان بود که آنان با شهامت و دلاوری در کنار علم و هنرشان مذاکره کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: مذاکره هنر است، دانش و تجربه کافی نیست، فن بسیار پیچیده است و مثل جراحی است، جراح زبردست، تنها عالم نیست بلکه هنرمند هم هست و علم و هنر باید به شهامت ضمیمه شود تا وقتی چاقوی جراحی را در دست می‌گیرد شهامت، علم و دانش و هنر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا کار بزرگ آفریده شود، چرا این کار به خوبی پیش‌ رفت بخاطر اینکه مردم در این زمینه نقش داشتند.

روحانی با اشاره به سخنرانی خود در روز توافق هسته‌ای اظهارداشت: من این جمله را در روز توافق وین و برجام در سخنرانی خود گفتم که تاریخ ورق خورد، برخی فکر کردند من تنها 23 تیر 94 را می‌گویم اما تاریخ در 24 خرداد 92 ورق خورد که مردم تصمیم بسیار مهمی را اتخاذ کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم این تصمیم را اتخاذ کردند که اگر سانتریفیوژ بچرخد، زندگی نچرخد آن هم خواهد ایستاد و این اشتباه است که کسی تمام کشور و تمام زندگی مردم را در چرخش سانتریفیوژ فقط ببیند که این تصمیم اساسی ملت بزرگ ایران بود.

روحانی خاطرنشان کرد: این ملت خیلی بزرگ است، بیش از آنکه در تصور مخیله دیگران است، ملت صبور سالها تحریم و فشار را در تمام سراسر زندگی خود تحمل و صبر کردند.

روحانی خاطر نشان کرد: من هم در سفر سال 93 و هم در سفر 92 به سازمان ملل که در برخی از موارد آن وزیر امور خارجه کشورمان نیز حضور داشت به روسای کشورهای غربی به صراحت گفتم که تحریم شما نسبت به ایران کار غیر اخلاقی و غیرانسانی و ضد حقوق بشر بود.

وی افزود: نه تنها دارو و تجهیزات پزشکی  را تحریم  کردند بلکه سیستم بانکی را قفل کردند و ما هیچ چیز نمی توانستیم بخریم و ما به سیستم عصر حجر باز گشته بودیم و با صرافی و دلالی کار را پیش بردیم با این وضع که نمی توان زندگی کرد، همه جا را قفل کرده بودند، یک تحریم کور غلط ظالمانه ضد انسانی و حتی بالاتر را در پیش گرفته بودند.

رئیس جمهور اظهار داشت:  یکی از همکاران ما برای تشخیص یک نوع سرطان که تشخیص این نوع از این بیماری در ایران میسر نبود مدارک خود را برای یک بیمارستان مجهز آمریکایی ارسال کرد که این بیمارستان در قبال دریافت پول تشخیص خود را ذکر کند، اما به ما گفتند شما تحریمید و ما نمی توانیم این تشخیص را اعلام کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: همه ما فکر می کنیم که معنای توفیقی که ایران در مذاکرات هسته ای به دست آورده این است که دنیا حقوق هسته ای ما را به رسمیت شناخته که این درست است ، برداشت می شود توفیق ما در این است که سازمان ملل با قطعنامه 2231 ایران را از زیر یک تیتر خطرناک خارج کرد و آن حرکت علیه صلح و امنیت جهانی است ما را با این عنوان که فعالیت هسته ای ایران علیه صلح و امنیت جهانی است به شورای امنیت و زیر فصل 7 منشور ملل متحد بردند و ما با قطعنامه 2231 از این تیتر خارج شدیم.

وی ادامه داد: گفته می شود اثر این توافق این بود که شش قطعنامه  قبلی شورای امنیت لغو شد که این هم درست است، گفته می شود با این توافق همه تحریم های مالی، بانکی، اقتصادی، تجاری، کشتیرانی، حمل و نقل و ... برطرف می شود که همه اینها درست است اما همه کار این نیست این توافق پیامی را برای دنیا به همراه داشت که سلاح و تهدید را برای همیشه زمین بگذارید.

رئیس جمهور اظهار داشت: این توافق این پیام را به همراه داشت که راه حل مشکل ترین و پیچیده ترین مسائل بین المللی مذاکره و گفت وگو است،این پیام را برای جهان به همراه داشت که به جای تقابل همه تعامل را انتخاب کنیم البته این پیام زیبا را هم به همراه داشت که دیگر یک ایرانی را تهدید نکنید.

روحانی خاطر نشان کرد: این کار بزرگ با اراده ملت حضور و تلاش آنها و هدایت های مقام معظم رهبری به نتیجه رسید که از روز اول در همه مسیر و هر وقت که ما نیاز داشتیم به کمک، حمایت، ارشاد ایشان نیاز داشتیم؛ ایشان یکبار هم به ما نگفتند امروز یا این هفته وقت ندارم و به عنوان مسئله اهم این موضوع  را مدنظر داشتند.

وی افزود: این آرامش وحدت و همدلی در سراسر کشور به خاطر حضور و حمایت رهبر معظم انقلاب است و همه باید به این نکته ای که مقام معظم رهبری در روز عید فطر به آن تأکید داشتند توجه کنیم که مبادا این موضوع باعث دو دستگی در کشور شود؛ ما ملت متحد و یکپارچه هستیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما در یک مسابقه ورزش هم تیم خودمان را تشویق می کنیم آیا می توان برای تیم مقابل کف زد؟ آیا در این حالت فرد می تواند بگوید که من ایرانی هستم؟ آن وقت می شود برای تیم مذاکره کننده هسته ای با این کار بزرگ، فردی ایرانی باشد و کف نزند.

روحانی خاطر نشان کرد: کار بزرگی که حضور ملت ایران در این امر ملی و مهم انجام داد ثابت کرد در همه امور پیروزیم اگر همه ملت به صحنه بیایند و اگر در جایی ملت در صحنه نباشد ما پیروز نخواهیم شد.

وی افزود: موضوع سلامت مسأله مهم کشور ماست و این دولت نیز از روز اول این امر را دنبال کرد دولت یک قدم برداشتند و مردم هم یک قدم مهم برداشتند این قدم متقابل باید ادامه پیدا کند کار سلامت مردم تنها با پزشک و دولت و غیره انجام نمی‌شود و همه مردم باید به صحنه بیایند و همه باید در این عرصه گام بردارند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: برخی از بداخلاقی‌ها در برخی از روزنامه‌ها و سایت‌ها مشاهده می‌شود؛ انشاالله در رادیو تلویزیون نیست! چقدر باید ب 12 مصرف کرد که اعصاب را آرام کند؟ بهداشت از اینجا و از رفتار ما در سطح زندگی شروع می‌شود.

روحانی خاطر نشان کرد: بهداشت دامنه وسیعی دارد و باید این مسئله از سازمان‌های مردم نهاد آغاز شود و این سازمان‌ها باید جامعه را در این ارتباط تشویق کنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در پاریس نکته‌ای را از امام خمینی (ره) سؤال کردم و ایشان گفتند: «با یک نفر خارجی هم می‌شود تماس بگیرید و بگویید که انقلاب ما چیست و ما به دنبال چه هستیم، نگویید این یک نفر است، این یک نفر هم مهم است» و ما اگر بتوانیم رفتار یک نفر را در مسیر صحیح قرار دهیم این آغاز کار بهداشت است.

روحانی ادامه داد: شما باید جامعه و مردم را برای این کار تشویق کنید، در زمینه درمان هم همه باید کمک کنند و یک نفر یک نفر جامعه را درست کنیم.

وی تاکید کرد: نحوه برخورد پزشک با بیمار بسیار موثر است و باید از لحاظ روحی و روانی جامعه را به زندگی عادی برگردانیم که این بسیار مهم است و این کار باید توسط همه جمع‌های مردم‌نهاد صورت گیرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در امر سلامت به این نکته توجه کرده‌ایم که در ادامه یارانه به جای تقسیم پول بخشی از آن را به بخش درمان و بهداشت اختصاص دهیم، این کاری بود که دولت انجام داد و آن را آغاز کرد و بار سنگینی را از روی دوش بیماران برداشت.

روحانی همچنین بر این نکته تاکید کرد که مردم و سازمان‌های مردم نهاد نیز باید به صحنه بیایند و به قشر نیازمند کمک کنند.

رئیس جمهور در پایان اظهارداشت: دولت امسال مشکلات فراوان مالی داشته و دارد، با تلاش دوستان ما در وین قرار است کمک‌ها برسد، البته حالا طول می‌کشد تا کمک آنها برسد و چند ماهی زمان داریم اما انشاالله شرایط و فضای ما بهتر خواهد شد و در آن فضای بهتر که مردم در همه زمینه‌ها فعال‌تر می‌شوند دولت هم در زمینه سلامت قدم‌های بعدی را خواهد برداشت.

فارس

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 23 آبان 1398 ساعت 05 و 38 دقیقه و 56 ثانیه
Its like you read my mind! You seem to know a lot
about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you could do with some pics
to drive the message home a little bit, but other than that,
this is fantastic blog. A great read. I'll certainly
be back.
جمعه 4 مرداد 1398 ساعت 17 و 48 دقیقه و 52 ثانیه
Normally I don't learn article on blogs, however I would like to say that this
write-up very compelled me to check out and do it!
Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.
pof natalielise
شنبه 29 تیر 1398 ساعت 03 و 15 دقیقه و 49 ثانیه
You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be actually one thing that I think I would never understand.
It kind of feels too complicated and extremely wide for me.

I am looking forward to your next publish, I will try to
get the hang of it!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 ساعت 04 و 33 دقیقه و 36 ثانیه
It's going to be finish of mine day, but before end I am reading
this great piece of writing to increase my know-how.
دوشنبه 13 خرداد 1398 ساعت 14 و 28 دقیقه و 52 ثانیه
You need to be a part of a contest for one of the most useful blogs online.
I'm going to highly recommend this site!
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 ساعت 13 و 17 دقیقه و 11 ثانیه
Saved as a favorite, I like your site!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 ساعت 02 و 14 دقیقه و 26 ثانیه
It's very easy to find out any matter on net as compared to books, as I found this post
at this web site.
پنجشنبه 22 فروردین 1398 ساعت 06 و 20 دقیقه و 42 ثانیه
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further post thanks once again.
یکشنبه 18 فروردین 1398 ساعت 06 و 57 دقیقه و 16 ثانیه
Right now it appears like Wordpress is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
پنجشنبه 15 فروردین 1398 ساعت 18 و 13 دقیقه و 43 ثانیه
Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send
you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing
it expand over time.
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 22 و 33 دقیقه و 11 ثانیه
I am truly thankful to the holder of this site who has shared this enormous piece of
writing at here.
سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 16 و 57 دقیقه و 28 ثانیه
It's very easy to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this web site.
یکشنبه 27 آبان 1397 ساعت 18 و 57 دقیقه و 55 ثانیه
Hello, I enjoy reading all of your article post.
I like to write a little comment to support you.
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 13 و 00 دقیقه و 16 ثانیه
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable information to work
on. You have done a formidable job and our whole community will be
thankful to you.
جمعه 18 آبان 1397 ساعت 03 و 27 دقیقه و 55 ثانیه
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Cheers
پنجشنبه 3 آبان 1397 ساعت 19 و 50 دقیقه و 49 ثانیه
Your way of explaining everything in this paragraph is actually pleasant,
all be capable of without difficulty understand it, Thanks a lot.
سه شنبه 24 مهر 1397 ساعت 11 و 33 دقیقه و 58 ثانیه
I'm gone to inform my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to take updated from hottest reports.
پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 13 و 10 دقیقه و 00 ثانیه
I think this is one of the most important
info for me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on few
general things, The web site style is perfect, the articles is
really excellent : D. Good job, cheers
شنبه 14 مهر 1397 ساعت 19 و 59 دقیقه و 37 ثانیه
What's up mates, how is all, and what you wish for to say concerning this piece of writing, in my
view its really awesome in support of me.
جمعه 13 مهر 1397 ساعت 04 و 24 دقیقه و 24 ثانیه
Hello there, just became aware of your blog through Google,
and found that it's really informative. I am gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 ساعت 08 و 38 دقیقه و 03 ثانیه
Everyone loves what you guys are usually up too. This kind of clever
work and coverage! Keep up the very good works guys I've added you
guys to our blogroll.
شنبه 28 مرداد 1396 ساعت 11 و 35 دقیقه و 09 ثانیه
Hurrah! In the end I got a webpage from where I can actually get valuable data regarding my study and
knowledge.
یکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت 21 و 37 دقیقه و 15 ثانیه
What i don't realize is if truth be told how you are now
not actually much more smartly-liked than you might be
right now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly relating
to this subject, produced me in my view believe it from so many varied angles.
Its like women and men aren't involved unless it's something to do with Girl gaga!
Your personal stuffs great. At all times take care of
it up!
جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 22 و 35 دقیقه و 29 ثانیه
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material
stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the
following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a
lot often inside case you shield this increase.
جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 21 و 48 دقیقه و 10 ثانیه
Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this
website, and your views are good designed for new viewers.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 ساعت 18 و 37 دقیقه و 14 ثانیه
Good way of describing, and good article to take information concerning my presentation focus, which i am
going to deliver in university.
دوشنبه 12 تیر 1396 ساعت 10 و 02 دقیقه و 34 ثانیه
We're a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with useful information to work on. You have done an impressive process and our entire group will be thankful
to you.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 ساعت 17 و 34 دقیقه و 13 ثانیه
Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any
suggestions?
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 ساعت 06 و 52 دقیقه و 25 ثانیه
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page.

Im really impressed by it.
Hey there, You have performed an excellent
job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.
I am sure they will be benefited from this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
خوش آمدید.


دانلود آهنگ
 
 
بالای صفحه