همســـــفر
آسایش , آرامش , زندگی .....شهر من لاهیجان
درباره وبلاگ


آسایش , آرامش , زندگی

مدیر وبلاگ : همسفر
نویسندگان

موضوع کارگزاران؛ تعامل یا تقابل؟!

tahlil2مخابرات ما – نویسنده نگاهی دارد به موضوع کارگزاران روستایی در مخابرات. از این دیدگاه استفاده میکند برای آنچه که باید می شد ولی مثل همیشه نشد!

 

تجمع کارگزاران روستایی

 

مخابرات ما (مهدی سلامی)-

یقین داشتیم سلسله زخم هایی که میراث ۱۵ ساله ی مدیریت ناسالم در مخابرات و حتی سایر نهادهای دولتی و خصوصی است، روزی سر خواهد گشود.

مسئله کارگزاران روستایی که امروز زخمش سر گشوده و نفس مخابرات را بریده، چیزی نیست که ریشه در سال های مخابرات خصوصی داشته باشد، بلکه حاصل حداقل ۱۵ سال گام نهادن بی تدبیرانه در عرصه خصوصی سپاری کارهاست.

مسلم است که خفقان قرارداد ماهانه ی ۲۰۰ هزار تومانی در روستاها و بعضاً در شهرها، و صرفاً تقبل پرداخت، برای کسانی که توقع داریم تمام وقت در اختیار مخابرات، پست، پست بانک و دفاتر خدمات اول باشند، نه عادلانه است و نه معقول!

اما:

۱. گرچه تأسف آور است، اما انکار ناپذیر است که مصوبه مجلس در الزام مخابرات برای عقد قرارداد با کارگزاران روستایی (کارگزارانی که بسیاری از آنها صرفاً نمایندگان دفاتر خدمات اول  و برای شرکت های دولتی و نیمه دولتی مشغول فعالیت می باشند) صرفاً دلیلی بر دیوار کوتاه و بی پناهی بخش خصوصی است؛ و البته از طرفی مهر سکوت بر تجمعات کارگزاران جلوی دستگاه قانونگذاری می باشد.

۲. تأسف آور است، اما انکار ناپذیر است که باور کنیم نیت مدیران مخابرات در پذیرش یکسویه ی اوامر بعضاً غیرمنطقی، بدون رایزنی مناسب برای حل کردن اصولی امورات (اموراتی که البته به حق و به راحتی به صورت تعاملات بینابینی دستگاه های ذینفع و منتفع قابل حل است)، فقط با لفظ تدبیر و تعامل با وزارت معزز قابل تفسیر باشد.

۳. تأسف آور است، اما نمیتوان باور کرد که نیت دولتمردان در اجبار مخابرات به اجرای یکسویه ی طرحهای کاملا زیان ده (که گاهاً تا ۴۰ درصد هم باعث کاهش درآمد مخابرات گردیده (همکدی)) و اجبار مخابرات در پذیرش تمام هزینه های استخدام کارگزاران (با تعداد نزدیک به ۱۲ هزار نفر) صرفاً جهت خدمت به بخش ارتباطی و مردم، و بدون قصد به ناتوان جلوه دادن بخش خصوصی در اداره مخابرات باشد.

۴. تأسف آور است، اما انکار ناپذیر است که تمام اتفاقات فوق الذکر و دهها اتفاق نادیده و ناشنیده ای که مدیران استانی مخابرات را، با وجود تمام صرفه جویی های ریالی و کسر حقوق حقه پرسنلی و تمام تدابیر غیرقانونی، مجبور به فروش املاک (املاکی که میراث سرمایه گذاری ۷۰ ساله در مخابرات است) و صرف درآمد آن در هزینه های جاری شرکت جهت ادامه یافتن سلسله ی سود دهی مخابرات نموده است، فقط و فقط در راستای تعامل قابل تفسیر باشد.

۵. تأسف آور است، اما انکار ناپذیر است که در کنار تمام اتفاقاتی که در صحنه خدمات مخابرات برای کاهش درآمد مخابرات در حال وقوع است، هزینه های صنایع مصرفی مثل آب و برق و حق المطالبه دولت از بخش خدمات مخابرات بصورت تصاعدی در حال افزایش است.

 

یقیناً امروز زیرساخت های مخابرات بیش از هر زمانی تشنه ی سرمایه گذاری است، و سرمایه نیازمند نقدینگی، و نقدینگی در مخابرات نیازمند واقع نگری است و نه سیاسی کاری.

قدر مسلم اجبار مخابرات به تقبل تمامی هزینه های سامان دهی کارگزاران روستایی به تنهایی و بدون کمک دیگر ذینفعان، و استخدام رسمی ۱۲ هزار پرسنل (که البته در کارایی بسیاری از این عزیزان در حد و توان فنی مخابرات و کارشناسانی که گاها تا ۶۰۰۰ ساعت آموزش تخصصی دیده اند، یقین کامل وجود ندارد)، خدمت به زیر ساخت ارتباطی کشور نیست.

شکی نیست که موضوع کارگزاران باید از سال ها پیش و با تعامل حل می شد، نه امروز که برخی عزیزان در سن بازنشستگی هستند و هزینه های بالای ناشی از آن وجود دارد. البته این دلیل نمی شود که این مساله اکنون سامان نیابد.

قطعاً مشکل کارگزاران باید با تقسیم هزینه ها مابین دولت و مخابرات حل گردد، نه با اجبار مخابرات به تنهایی.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
خوش آمدید.


دانلود آهنگ
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic